مجله آموزشی آقای نرم افزار

مقالات به روز و کاربردی برای افزایش سطح دانش شما

نود جی‌اس چیست

نود جی‌اس چیست

نود جی‌اس چیست

نود جیاس یک محیط سمت سرورمتن باز و چند سکویی برای اجرای کد های جاوا اسکریپت است.اگر بخواهیم از لحاظ تاریخی جاوا اسکریپت را تعریف کنیم در درجه اول به عنوان یک زبان اسکریپت نویسی سمت کاربر میباشد  که طریقه ی استفاده از آن به این صورت است اسکریپت نوشته شده با زبان جاوا اسکریپت درون صفحات تولید شده به زبان اچ تی ام ال قرار میگیرد و سپس این اسکریپت توسط یک موتور جاوا اسکریپت که در مرورگر وب کاربر است پردازش میشود.

نود جی اس امکان استفاده از کد جاوااسکریپ را برای نوشتن اسکریپت های سمت سرور فراهم میکند تا با آن برنامه نویس قادر باشد صفحات وب پویا راقبل از ارسال به مرورگر کاربر تولید نمایید.در نتیجه نود جی اس به یکی از المان های اصلی جاوا اسکریپت در همه جا تبدیل شد ، در نتیجه به جای استفاده از زبان های برنامه نویسی مختلف در نوشتن اسکریپت های سمت سرور ، از یک زبان واحد برای توسعه برنامه کاربردی وب استفاده شود.

یکی از سوال ها که برای کاربران این زبان پیش می آید استفاده از js.  به صورت قراردادی میباشد که به عنوان پسوند نام پرونده های جاوا اسکریپت است اما این عبارت در نام نود جی اس (node.js) اشاره به پرونده ی خاصی ندارد و صرفا برای نام این محصول انتخاب شده است.

 نود جی اس  از مدل رویدادگرا و غیر مسدود کننده (non-blocking) برای انجام عملیات I/O بهره می بره. از این ‌رو نود جی اس یک پلتفرم سبک و کارا برای پیاده سازی برنامه هایReal-time و مبتنی بر داده است که می تونن به راحتی در سرورهای نامتمرکز اجرا بشن.

تاریخچه ی نود جی اس

نود جی اس توسط رایان دال در سال ۲۰۰۹ نوشته شده است. ۱۳ سال قبل از اختراع نود جی اس نیز اولین محیط توسعه ی جاوا اسکریپت در سمت سرور توسط نت اسکیپ با نام LiveWire Pro Web ساخته و معرفی شده است. نود جی اس در ابتدای ساخته شدن فقط در سیستم عامل های لینوکس و مک او اس قابل پشتیبانی و اجرا بود.

میتوان یکی از الهام بخش های سازنده نود جی اس سایت فلیکر نام برد.در آن زمان موقع بارگذاری فایل در سایت فلیکر مرورگر نمیتوانست تشخصی دهد که چه میزان فایل بارگذاری شده است و بنابر این برای نمایش روند بارگذاری مرورگر مجبود بود به وب سرور درخواست دهد و این کار یک نوع سربار برای سیستم بود و خالق نود جی اس را مشتاق ساخت که به دنبال راه ساده برود تا این کار انجام شود.

گذری بر درون

نود جی اس امکان ساخت وب سرور ها و ابزار های شبکه رو با استفاده از زبان جاوا اسکریپت و مجموعه ای پیمانه ها که قابلیت های پایه ای رو عرضه میکنن، در اختیار استفاده کنندگان قرار میده. رابط برنامه نویسی کاربردی ای (API) که پیمانه های نود جی اس از اون استفاده میکنن به نحوی طراحی شده تا پیچیدگی نوشتن برنامه های کاربردی سمت سرور رو کاهش بده. برنامه های کاربردی نوشته شده در نود جی اس در سیستم عامل های Linux،Mac OS، Microsoft ،Windows، NonStop و سرور های Unix قابل اجراست. شما میتونین این برنامه ها رو علاوه بر جاوا اسکریپت در کافی اسکریپت (CoffeeScript) و تایپ اسکریپت (TypeScript) یا هر زبان دیگری که قابلیت ترجمه به جاوا اسکریپت رو داره، استفاده کنین.

بازار مورد استفاده نودجی اس

پلت فرم نود جی اس برای ساخت اپلیکیشن در زمینه های تجارت الکترونیک، شبکه های اجتماعی، سرویس های بلادرنگ و جریان داده ها مورد استفاده قرار میگیره. به عنوان چند مثال از برنامه های که از این برنامه استفاده کردن میشه والمارت و ماکروسافت و یاهو و گوگل نام برد.خ

 

مطالب مرتبط با این موضوع